Žaloba o určení, že žalobce je dědicem
Pokud je dědic vyděděn listinou o vydědění a domnívá-li se, že toto vydědění je nedůvodně, může toto namítnout v rámci dědického řízení. Následně pak je nutné podat k soudu žalobu o určení, že žalobce je dědicem. Soudní poplatek činí 1.000,- Kč.
Pokud je možná mimosoudní dohoda, či se účastník ze zdravotních důvodů nemůže dostavit na nařízené soudní jednání, lze přípisem požádat o odročení.
Najde-li někdo ztracenou věc, je povinen ji předat jejímu vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je povinen ji předat obci, na jejímž území byla věc nalezena. Nálezci náleží tzv. nálezné ve výši 10% z ceny nálezu.
Žaloba na vydání pracovního posudku
Pokud zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost vydat pracovní posudek a nereaguje-li ani na výzvy k jeho vydání, lze se vydání pracovního posudku domáhat soudní cestou.
Pokud zaměstnavatel je v prodlení s výplatou mzdy, popř. nereaguje ani na výzvy k zaplacení mzdy, lze podat k soudu žalobu.
odpor proti platebnímu rozkazu
Do 15-ti dnů od doručení platebního rozkazu lze proti němu podat odpor. Odpor nelze podat pouze proti nákladům řízení.
Pokud je podána žaloba a žalující splní svou povinnost před rozhodnutím ve věci.
Žádost o prominutí pořádkové pokuty
Pořádkovou pokutu lze prominout kdykoliv během řízení i po skončení řízení. Soudní poplatek se u žádosti o prominutí pořádkové pokuty neplatí
Pokud se účastník řízení domnívá, že je soudce podjatý (z důvodu rodinných vazeb na druhou stranu či právního zástupce druhé strany), může podat návrh na vyloučení soudce. Tento návrh je od placení soudního poplatku osvobozen.
Návrh na zrušení registrovaného partnerství
Podle zákona o registrovaném partnerství je možné toto zrušit. Pokud se k návrhu na zrušení druhý partner připojí, soud nezkoumá, zda partnerský vztah fakticky trvá či nikoli.
Žaloba na vyklizení bytu, po rozvodu manželství
Pokud je byt ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, rozvodem manželství druhý manžel ztrácí právní důvod užívání.
Žaloba na vyklizení bytu, nájem skončil uplynutím doby
Pokud nájemní smlouva je na dobu určitou, nájem není prodloužen a nájemce přesto odmítá byt vyklidit, lze podat žalobu o vyklizení bytu.
Žaloba na splnění dohody o výměně bytů
Žaloba na splnění dohody o výměně bytů musí být k soudu podána do 3 měsíců od schválení dohody o výměně bytů, jinak právo na splnění dohody zanikne.
Žaloba na odstranění neoprávněné stavby
Vlastník pozemku se může takto domoci, aby stavba postavená bez jeho svolaní na pozemku, který patří do jeho vlastnictví, byla odstraněna.
Žaloba na stanovení povinnosti zdržet se zásahů do výkonu práva odpovídajícího věcnému břemenu
Pokud vlastník nemovitosti omezuje výkon práva, které je zajišťeno věcným břemenem, může se oprávněný z věcného břemene domáhat žalobou, aby se vlastník nemovitosti takovýchto úkonů zdržel
Návrh na prohlášení za mrtvého
Návrh na prohlášení za mrtvého dle § 7 občanského soudního řádu.
Návrh na zajištění úhrady výživy a nákladů neprovdané matce
V případě, že pravděpodobný otec dítěte odmítá neprovdané matce přispívat na její výživu, na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím a na výživu dítěte, může matka k soudu podat tento návrh. Pokud soud návrhu vyhoví, uloží otci povinnost, aby požadované částky matce zaplatil jednorázově, popř. v opakujících se dávkách.
Návrh na nezrušitelné osvojení nezletilého dítěte
O osvojení (adopci) dítěte rozhoduje soud na základě návrhu. V tomto vzoru žádá o nezrušitelné osvojení manžel matky dítěte, se kterým dítě žije ve společné domácnosti. Důvodem je vytvoření citového pouta mezi budoucím osvojitelem a osvojencem. Osvojením zanikají právní vazby na biologického rodiče, osvojitel je zapsán do rodného listu a mezi novým "rodičem" a osvojeným dítětem vzniká plnohodnotný (právní) vztah jako mezi pokrevními příbuznými.
Tento návrh je možné podat k opatrovnickému soudu nezletilého v situaci, kdy dojde ke změně poměrů, které ovlivňují výši výživného. Ve vzoru požaduje snížení výživného otec, který bez vlastního přičinění přišel o zaměstnání a v nové práci již nemá takové příjmy.
Žaloba o vydání bezdůvodného obohacení
Občanský zákoník stanoví, že kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí takové obohacení vydat. Tento vzor řeší situaci, kdy byla se zhotovitelem (např. řemeslníkem) sjednána smlouva o dílo a došlo k předání zálohy na práce a materiál. Poté však zhotovitel dílo neprovedl a odmítá zálohu dobrovolně vrátit, ačkoliv mu nenáleží.