Žaloba o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti
Jestliže nejsou spoluvlastníci schopni se dohodnout na užívání a hospodaření se společnou věcí ani na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, je možné podat k soudu tuto žalobu. O zrušení a vypořádání pak místo spoluvlastníků rozhodne soud. Na základě pravomocného rozsudku se pak provedou příslušné změny v katastru nemovitostí.
Přihláška pohledávky do dědického řízení
Tato přihláška se podává v případě, že zemře dlužník. Samotné podání přihlášky sice ještě neznamená, že pohledávka bude uspokojena, ale zvyšují se šance, že při vypořádání pozůstalosti bude vyřešena. Pokud k tomu nedojde, musí se věřitel domáhat uspokojení pohledávky po dědicích v samostatném řízení.
Věřitel, který má exekuční titul k pohledávce (např. pravomocný rozsudek, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti apod.) a dlužník mu stále odmítá zaplatit dlužné částky dobrovolně, je oprávněn podat tento návrh na exekuci. Vymáháním dluhu (vedením exekuce) bude pověřen exekutor, kterého věřitel navrhl.
Žádost o vyrozumění o učiněných opatřeních
V případě, že občan podá podnět k zahájení řízení o přestupku, má podle zákona o přestupcích možnost, požádat správní orgán, který přestupek řeší, aby byl vyrozuměn o tom, jak byla věc vyřízena (jaká opatření úřad učinil).
Uplatnění náhrady škody v přestupkovém řízení
Jestliže někdo při přestupku způsobí škodu, má poškozený právo domáhat se, aby o náhradě škody bylo rozhodnuto přímo správním orgánem, který vede řízení o přestupku. Povinnost k náhradě škody tak může být pachateli uložena přímo v rozhodnutí o přestupku.
Každý má právo domáhat se u soudu ochrany své osobnosti podle § 11 občanského zákoníku, jestliže se domnívá, že byl někým jiným poškozen např. na své cti, důstojnosti nebo došlo k zásahu do jeho soukromí.
Žaloba o náhradu škody způsobené nezletilým
Jestliže nezletilé dítě způsobí škodu na cizím majetku, má ten, komu byla způsobena škoda, právo domáhat se její náhrady. Může požadovat náhradu skutečné škody v penězích nebo uvedením do předešlého stavu. V tomto vzoru je požadováno právě uvedení do původního stavu.
Žaloba o určení neplatnosti výpovědi nájmu
V případě, že pronajímatel dá nájemci výpověď, ve které podle nájemce není naplněn výpovědní důvod podle § 711 občanského zákoníku (např. není pravdivý nebo vůbec neexistuje), má nájemce právo domáhat se, aby soud věc přezkoumal a určil výpověď za neplatnou. Pokud nájemce u soudu uspěje, výpověď pronajímatele bude neplatná a nájem potrvá dál.
Žaloba o vyloučení věci z exekuce
Tzv. vylučovací (excindační) žaloba. Dojde-li při exekuci k tomu, že exekutor při zabavování movitých věcí dlužníka zabaví věc, která nepatří dlužníkovi, pak musí vlastník věci podat k soudu tuto žalobu a to co nejrychleji. Exekutor totiž na postup vlastníka nemusí brát žádný ohled a může dát věc do dražby. Vlastník už se jí pak nedomůže, náhradou může vymáhat pouze to, co z prodeje věci získal oprávněný z exekuce.
Po skončení pracovního poměru z důvodů podle § 52 písm. a) až d) zákoníku práce (výpovědí nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru) přísluší zaměstnanci nárok na odstupné. Jestliže zaměstnavatel odstupné nevyplatí dobrovolně, může se zaměstnanec domáhat svého nároku na odstupné u soudu podáním této žaloba.
Žaloba o zaplacení schodku na svěřených hodnotách
Žaloba, kterou podává zaměstnavatel v případě, že zaměstnanec bezdůvodně odmítá vyrovnat inventurní schodek, ačkoliv byla uzavřena dohoda o odpovědnosti podle § 252 zákoníku práce. Jestliže zaměstnanec odmítá škodu nahradit, nemůže si zaměstnavatel škodu svévolně nahradit ze mzdových (platových) nároků zaměstnance, ale musí ji vymáhat soudní cestou.
Žaloba o umožnění přístupu na sousední pozemek
Vlastník pozemku je podle § 127 odst. 3 občanského zákoníku povinen umožnit vlastníkovi sousedního pozemku, aby vstoupil na jeho pozemek, jestliže musí provést nezbytnou údržbu nebo obhospodařit svou nemovitost a jediný možný přístup je právě přes sousední pozemek. Jestliže soused nepovolí vstup dobrovolně, je možné podat tuto žalobu a domáhat se, aby mu tato povinnost uložil přímo soud.
Žaloba o vyklizení bytové jednotky
Tato žaloba se podává v případě, že nájemci skončila nájemní smlouva, ten však odmítá byt opustit a na výzvy pronajímatele nereaguje. S příslušnými úpravami lze žalobu použít i pro vyklizení nemovitostí jako jsou pozemky, domy, chaty, garáže apod. Může být použit např. v situaci, kdy dojde ke koupi nemovitosti, ale prodávající ji odmítá vyklidit nebo ji užívá osoba, která nemá právní důvod (nájemní smlouva je neplatná, neexistuje atd.).
Tento žalobní návrh se podává v případě, že Vám někdo odmítá vydat věc, kterou jste od něj např. koupili nebo ji odmítá vrátit ten, komu jste věc půjčili. V tomto vzoru se kupující, který koupil vozidlo, domáhá vydání dokladů k vozidlu na prodávajícím, který doklady zadržuje a kupující tak nemůže přihlásit vozidlo k evidenci a užívat ho.
Žádost o vrácení řidičského oprávnění - II.
Jestliže dojde k upuštění od výkonu zbytku trestu nebo sankce zákazu řízení motorových vozidel může osoba, které bylo odňato řidičské oprávnění, požádat o jeho vrácení.
Žádost o vrácení řidičského oprávnění - I.
Jestliže uplyne doba trestu nebo sankce zákazu řízení motorových vozidel může osoba, které bylo odňato řidičské oprávnění, požádat o jeho vrácení.
Žaloba o zrušení věcného břemene
Žaloba, která se podává k soudu v případě, že mezi omezením povinného a výhodou oprávněného vznikne hrubý nepoměr, např. k sousednímu pozemku již vede jiný přístup než přes pozemek povinného, na straně oprávněného začne docházet k jednání, které nepřiměřeně zatěžuje povinného apod. Při rozhodnutí o zrušení věcného břemene je zároveň stanovena přiměřená náhrada, která může spočívat ve věcném, popřípadě peněžitém plnění.